Sağlık

Hastanede kullanılacak tıbbi cihazlar için ‘garanti belgesi’ zorunluluğu

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan Tıbbi Cihazların Satışı, Reklamı ve Tanıtımına Dair Yönetmelik ile Sağlık Kapsamında Kullanılan Tıbbi Cihazların Teknik Servisi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Hizmet Sunumu Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu kapsamda, vatandaşların dini eserlere ulaşmasını sağlamak amacıyla yerli üreticilerin üretim standartlarını yükseltmek için Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’ne yeni düzenlemeler eklendi.

Yönetmelik ile hastanelerde kullanılacak tıbbi cihazların bayileri tarafından garanti belgesi düzenlenmesi de zorunlu hale getirildi.

Buna göre satış merkezleri, sağlık hizmeti sunumu kapsamında kullanılacak cihazlar için imalatçısı veya ithalatçısı oldukları cihazlar için anlaşılır bir dille, açık, sade ve okunabilir bir garanti belgesi düzenleyeceklerdir. teknik servis faaliyetleri gerektirmez.

Garanti belgesi son tarihi 2 yıl veya cihazın üreticisi tarafından öngörülen ölçü biriminin belirlediği değer olacaktır. Yönetmelik ile halkın cihazlardan maksimum düzeyde yararlanması amaçlanıyor.

Yönetmelikte alışılmışın dışında hareket eden satış merkezleri, sağlık kuruluşları ve meslek mensuplarına uygulanacak yaptırımlara ilişkin düzenlemeler de yer aldı.

Ayrıca vatandaşların uygun fiyatlı tıbbi cihazlara erişimini kolaylaştırmak amacıyla satış merkezlerinin kapsamı genişletilmiştir.

TEKNİK HİZMETLER İÇİN

Sağlık Hizmeti Sunumu Kapsamında Kullanılan Tıbbi Cihazların Teknik Servisi Hakkında Yönetmelik ile bu tıbbi cihazların risklerini ortadan kaldırmak, doğru ve güvenilir kullanımlarını sağlamak amacıyla yürütülecek teknik servis faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. yatırıldı.

Hastanelerde kullanılan tıbbi cihazların teknik servis faaliyetlerini yürüten yerlerin asgari standartlarını belirleyen yönetmelik ile bu yerlerin gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerin Artefakt Takip Sistemi üzerinden takip edilmesi amaçlandı. tıbbi cihazlar için ulusal kayıt sistemi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu